تبلیغات
جنــگ ســایبری cyber war - «شهاب‌»های سایبری ایران كابوس زیرساخت‌های اسراییل و آمریكا
جنــگ ســایبری cyber war

«شهاب‌»های سایبری ایران كابوس زیرساخت‌های اسراییل و آمریكاگزارشی كه چندی پیش از سوی مقامات اسراییلی منتشر شد، نشان از این حقیقت دارد، كه ایران حمله استاكس نت را بی پاسخ نخواهد گذاشت و چندی بعد رییس سازمان امنیت داخلی اسراییل موسوم به شین بت، از تلاش های جدی برای حملات سایبری به تاسیسات حیاتی این كشور خبر داد.


سال ها پیش زمانی كه برادران "واچفسكی " با اولین قسمت از سه گانه تخیلی ماتریكس، تماشاگران سینماهای جهان را با نبردهای شخصیت های مجازی انگشت به دهان كردند، كمتر كسی تصور می كرد كه در آینده نزدیك بخشی از این پیش بینی آخرالزمانی محقق شود.
اما پیشرفت سریع تكنولوژی و گسترش فرایند كنترل رایانه ای نشان داد كه چقدر پیش بینی های موجود در خصوص مسیر آینده فناوری می تواند از حقیقت دور باشد.
اینترنت و اتصال شبكه های الكترونیكی در تمام دنیا مفهوم دهكده جهانی را به واقعیت نزدیك كرد و در عین حال امكان دسترسی به محرمانه ترین رایانه ها را تامین كرد.
در كار این به دور از برخی تفكرات آرمانی این فضای جدید نیزنتوانست از برخی خصوصیات نامطلوب دنیای مدرن فاصله بگیرد و تبهكاران اینترنتی همانند اسلاف خود در دنیای به سرعت فعالیت های خود را ساماندهی كردند.
هك شدن رایانه های مهم، سرقت اطلاعات شخصی ، جابجایی اطلاعات مالی و ... تنها بخش كوچكی از خساراتی بود كه توسط این افراد به منافع اشخاص مختلف وارد می شد و نا امنی فضای وب را فراهم می كرد.
اما هنوز پرده های دیگری در این بازی مجازی باقی بود و آن هم ورود ارتش های سایبری برای نبرد و حفاظت از منافع ملی بود. نبردی كه هنوز در آغاز راه است و تا مشخص ابعاد و تبعات آن و همچنین قواعد حاكم بر آن روشن نیست.

* شمشیر دو لبه ای به نام استاكس نت

نبرد در فضای مجازی تنها محدود به چند سال اخیر نمی شود،بلكه همواره به عنوان جزیی از راهبرد همه جانبه برای درهم كوبیدن توان دفاعی دشمن در نبردهای دو دهه اخیر بكار گرفته می شوند.
تجربیات بكار گرفته شده در جنگ اول خلیج فارس برای مختل كردن سیستم بانكی این كشور و شبكه تلفن همراه این كشور و سپس هك شدن صندوق پستی فرماندهان عراقی به منظوراطلاع از مكالمات محرمانه بخشی از این سابقه محسوب می شوند.
به تدریج در نبردهای كوزوو در سال 1998 و هم چنین عملیات اشغال عراق استفاده از این راهبرد تكامل بیشتری پیدا كرد، گرچه همین استفاده محدود نیز بیشتر در قالب عملیات ایذایی و هم چنین اخلال در رسانه های مجازی انجام می شد.
البته غرب نیز از ثمرات چنین فناوری بی بهره نماند و در اولین دهه قرن بیست و یكم شبكه های اینرنتی غرب چندین بار مورد تهاجم قرار گرفت كه اعلب آن ها از سوی قدرت های نو ظوری هم چون چین هدایت می شدند.
معروف‌ترین نمونه از جنگ سایبری تا امروز، "جنگ وبی اول " بود. این اصطلاح برای حمله‌ای به‌كار می‌رود كه هكرهای روسی در سال یییی علیه رسانه‌ها، بانك‌ها و نهادهای دولتی كشور استونی آغاز كردند. علت این حمله، جابه‌جایی یك بنای یادبود مربوط به جنگ‌های شوروی توسط استونی‌ها بود كه خشم روس‌ها را برانگیخت.

*كارخانه ویروس سازی اسراییل

شاید استاكس نت اولین سلاح تهاجمی سایبری بود كه با یك هدف مشخص و برای یك انهدام واقعی بكار گرفته شد. انهدام برنامه هسته ای ایران.
پیشتر روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز در مقاله ای با اشاره به تلاش آمریكا برای خرابكاری در برنامه هسته ای ایران از دستور جرج بوش برای امتحان تمام روش های تجربی برای اختلال دربرنامه اتمی ایران پرده برداشت.
گرچه هنوز ثمرات این حمله سایبری در برآورده كردن این هدف چندان روشن نبوده است، اما مقامات اسراییلی مدعی هستند كه این ویروس توانسته است با اخلال در سیستم های هدایت زیمنس موسوم به اسكادا موجب از كار افتادن یك هزار سانتریفیوژ و یك تعویق سه ماه در راه اندازی نیروگاه بوشهر شده است.
افتخاری كه حتی سرلشگر اشكنازی رییس پیشین ستاد ارتش اسراییل نیز آن در مراسن تودیع خود به عنوان یكی از دستاوردهای خود معرفی می كند.
استاكس نت در خفا و به وسیله واحد 8200 سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسراییل و با همكاری CIA در ساخته شد و به عنوان ابزاری تهاجمی در یك جنگ سایبری بكار گرفته شد
شاید به زعم مقامات اسراییلی استاكس نت توانسته باشد اختلالی در برنامه هسته ایران ایجاد كرده باشد، اما دست ایرانی ها را برای تلافی باز كرده است.

*شهاب های ایرانی دیجیتال می شوند

در حوزه دفاع سخت موشك های سری شهاب اصلی ترین بازوی تهاجمی ایران برای مقابله با هر گونه تهدیدی به خصوص از سوی آمریكا و اسراییل هم پیمان منطقه ای آن قلمداد می شوند.
اما سئوال اصلی این است كه آیا شهاب های ایرانی تنها در عرصه قدرت سخت حضور دارند و یا ایران گوشه چشمی به دنیای سایبر نیز خواهد داشت.
گزارشی كه چندی پیش از سوی مقامات اسراییلی منتشر شد، نشان از این حقیقت دارد، كه ایران حمله استاكس نت را بی پاسخ نخواهد گذاشت.
یووال دیسكین رییس سازمان امنیت داخلی اسراییل موسوم به شین بت كه چندی بعد جای خود به یورام كوهن خواهد داد، از تلاش های جدی برای حملات سایبری به تاسیسات حیاتی این كشور خبر داد.
این نخستین باری بود كه در دوره‌ای از "نبرد سایبری " میان دو دشمن سرسخت خاورمیانه؛ اسرائیل و ایران یك مقام ارشد امنیتی اسرائیل اعتراف كرده است كه صنایع كلیدی كشورش هدف تلاش‌هایی در راستای حمله سایبری بیگانگان بوده است.
گرچه هیچ سخنی درباره خسارت های احتمالی این حمله گفته نشد اما شاید شهاب های ایرانی در عرصه سایبری آماده هدف قرار دادن اهدافی در اسراییل و آمریكا باشند.

*رگ های حیاتی كه آسیب پذیر است

اتكای شدید و بی سابقه نیروهای مختلف نظامی جهان و تاسیسات حیاتی وابسته به شبكه های رایانه ای و حفاظت از آن ها به مهم ترین دغدغه كاربران آن ها تبدیل شده است.
شبكه های هدایت و كنترل نقش یك محمل مناسب برای هرگونه عملیات خرابكاری را تشكیل می دهند و این مسئله از سوی بزرگترین كاربر این گونه شبكه ها یعنی دولت ایالات متحده مورد توجه قرار گرفته است.
ارتش ایالات متحده از شبكه ای به نام شبكه فرماندهی جهان گستر برای كنترل نیروهای خود در سرتاسر جهان و انتقال اطلاعات بین نیروهای خود استفاده می كند.
هرگونه نفوذ به این شبكه می تواند می تواند مخاطرات شدید و سنگینی را به نیروهای نظامی این كشور تحمیل كند. گرچه مراكز فناوری اطلاعات آمریكا بر غیر قابل نفوذ بودن این شبكه تاكید كرده اند، اما نفوذ یك كاربر نیروی دریایی از طریق پست الكترونیك خلاف بودن این ادعا را ثابت كرد.
آكادمی نیروی دریایی آمریكا نیز براین نكته تاكید كرده است كه ایران، روسیه و چین سرمایه گذاری قابل توجهی را بر جنگ سایبری و نفوذ در شبكه های رایانه ای متمركز كرده اند.
شاید تا كنون گزارشی در خصوص نفوذ در این شبكه ها منتشر نشده باشد ولی آمریكایی ها خطر را احساس می كنند.

*برق آمریكا خاموش می شود

از جمله سیستم های حیاتی كه بارها آسیب پذیری آن در مقاطع مختلف به اثبات رسیده است، شبكه برق آمریكا است.
سیستم های هدایت و كنترل در صنایع برق آمریكا بارها در شرایط مختلف مختل شده اند كه همین مسئله منجر به خسارت های گوناگونی شده است.
در سال 1999اختلال در شبكه برق آمریكا منجر به فطعی در برق در شهرهایی همچون شیگاگو،نیویورك و واشنگتن شد. این در خالی كه بنا به گفته كارشناسان غربی هیچ گاه توجه كافی به این مسئله نشده است.
كمیسیون حفاظت از زیر ساخت های اساسی ایالات متحده در سال 1998 بر ضرورت سرمایه گذاری كافی در خصوص حفاظت از توانمندی حفاظتی شبكه برق ایالات متحده تاكید كرده است.
حملات هكرهای چینی به شبكه برق آمریكا نشان داده است كه چنین اظهاراتی كاملا در قالب یك پیش بینی واقعی صورت گرفته و سیستم های هدایت و كنترل برق در ایالات متحده در مقابله حمله هكرها آسیب پذیر است.
در صورت درگیری احتمالی آمریكا با ایران و هر كشور دیگری شبكه برق آمریكا در معرض حملات متعددی قرار خواهد داشت كه شاید آمریكا را دچار خاموشی های اساسی كند.

* بمب های EMP یك كابوس تمام عیار

حتی اگر آمریكا و رژیم صهیونیستی خود را برای بدترین حملات سایبری آماد كرده باشند، اما حمله همه جانبه با بمب های EMP یك كابوس تمام عیار محسوب می شود.
بمب های EMP یا شوك های الكترو مغناطیس كه بیشتر در فیلم های علمی-تخیلی دیده می شدند حالا به عنوان یك واقعیت در دنیای حقیقی نگریسته می شوند.
البته برخی از كارشناسان نسبت به كارا بودن این سیستمها در شرایط فعلی به دیده تردید می نگرند، اما سرمایه گذاری قابل توجه كشورهای مختلف درباه استفاده از این بمب ها نشانه توجه جدی به این مسئله است.
در كارگاه جنگ سایبری نیروی زمینی ایالات متحده در سال 2010 بمب های EMP به عنوان شدید ترین تهدید سایبری دسته بندی شدند.
انفجار یك بمب EMP عملا یك منطقه را به قرن هجدهم برمی گرداند و سبب از كار افتادن هرگونه وسیله الكترونیكی می شود.
ذوب شدن هسته های ریزپردازنده ها و قطع برق نیز از عواقب دیگر استفاده از چنین سلاح هایی است.گرچه تاكنون گزارش قابل اتكایی درباره دسترسی ایران به چنین سلاح هایی منتشر نشده است، اما گزارش های نهاد های اطلاعاتی غربی از تلاش های ایران برای دسترسی به چنین سلاح هایی حكایت می كند.
شبكه خبری فاكس نیوز نیز یك بار در گزارشی به این نكته اشاره كرد كه ایران به سلاح های EMP دسترسی پیدا كرده است.
شاید ایران در صورت دسترسی به این سلاح توانایی استفاده مستقیم و پرتاب آن به آمریكا را نداشته باشد، اما به طور حتم هرگونه حمله این چنینی به اسراییل و یا پایگاه های آمریكا در منطقه ضربه سنگینی به این نیروها وارد خواهد كرد.
"موشه ورد " پژوهشگر موسسه بگین-سادات نیز در خصوص توان سایبری می گوید: توانایی ایران در محدود كردن جنگ سایبری نیز بسیار بالاست و منطقی آن است كه به نحوی از جنگ سایبری با ایران پرهیز كنیم و یا ایران را در این مورد به شكلی فریب بدهیم.
سخنی كه به نظر می رسد با اعتراف چندی پیش مقامات اسراییلی در مورد حمله به تاسیسات حیاتی اسراییل نه تنها دور از حقیقت نیست بلكه حقیقت آن برای دشمنان ایران اثبات شده است.ارسال توسط محمد حسین ح.ن
معرفی سایت

● اهداف سایت :
در زمان حاضر با توجه به حملات برنامه ریزی شده دشمنان به دین مقدس اسلام و مخصوصاً شیعه، آگاهی و بصیرت در دین بر هر فرد مسلمانی به جهت مصون ماندن از القائات و شبهات مخرب دشمنان لازم و ضروری است.

● جهان سیاست :
از شاخه های اصلی سایت، بخش جهان سیاست است که در بردارنده ی مقالات متنوع سیاسی در قالبی ساده و در عین حال علمی است که در ارتقای بینش سیاسی کاربران بسیار مؤثر است.

مدیر سایت

ابزار وبمستر

قالب وبلاگ