تبلیغات
جنــگ ســایبری cyber war - ماهواره‌های نظامی آمریكا در تیررس موشك‌های دوربرد ایران
جنــگ ســایبری cyber war

روند رو به رشد ایران در ساخت پرتابگرهای قدرتمند و برنامه ایران برای فرستادن انسان به فضا بین سال های 2020 تا 2025 میلادی این هشدار را به آمریكا می‏دهد كه در یك برخورد نظامی احتمالی، ماهواره‌های نظامی این كشور از امنیت كامل برخوردار نخواهند بود.

هوافضابه گزارش خبرگزاری فارس، در پاییز سال 2009 رهبر انقلاب ایران كه فرماندهی كل نیروهای مسلح را در این كشور بر عهده دارد، با صدور فرمانی افراد جدیدی را در سمت های فرماندهی سپاه پاسداران و ستاد مشترك نیروهای مسلح ایران منصوب كرد.
شاید این مسئله به خودی خود مسئله چندان مهمی محسوب نشود و تنها شامل چند جابجایی عادی در ترتیبات فرماندهی باشد، اما رهبر انقلاب برای اولین بار در احكام نظامی خودشان از عنوان نیروی "هوا-فضا " برای یگان های هوایی سپاه پاسداران استفاده كردند كه تبدیل به نامی مرسوم برای تغییر نام این نیروی مستقل در مجموعه یگان های مسلح ایران شد.
تغییر نامی كه به طور حتم تنها محدود به مكاتبات اداری نخواهد ماند و تاثیرات مهمی در مأموریت‌ها و اهداف این نیرو در آینده خواهد داشت.
 یك نگاه به فضا و نیم نگاهی به آسمان

نیروی هوا- فضای سپاه پاسداران در مجموعه نیروهای مسلح ایران اصلی ترین كاربر موشك های بالستیك به عنوان مهم ترین ابزار تهاجمی در مقابل هرگونه تعرض خارجی است.
نكته ای كه سرلشگر صفوی فرمانده پیشین سپاه پاسداران و مشاور كنونی نظامی رهبر انقلاب آن را به عنوان راهكاری برگزیده در مقابل توانمندی های دشمنان احتمالی در بخش تهدیدات هوا-پایه و ضعف های سخت افزاری متقابل ایران ذكر می كند.
نظامیان ایرانی كه در دوران نبرد هشت ساله با همسایه شرقی خود شاهد هدف قرارگرفتن منافع حیاتی و شهرهای پرجمعیت خود توسط موشك های اسكاد ساخت اتحاد جماهیر شوروی بودند، پس از برقراری صلح با تمام توان شروع به توسعه زرادخانه موشك های بالستیك زمین پایه خود كردند.
به تدریج و با گذشت زمان ایران قدرتمندترین زرادخانه موشكی در خاورمیانه را ایجاد كرد كه از لحاظ فناوری با به طور مدام در حال رشد و تكامل بود.
دستیابی به تكنولوژی ساخت موشك های جامد و تست اولین نسل از پرتابه های این چنینی با برد بیش از دو هزار كیلومتر به نام سجیل، عملیاتی شدن نسل جدیدتر موشك های تاكتیكی به نام فاتح با برد 350 كیلومتر و همچنین تجهیز كلاهك های موشك سوخت مایع به سیستم های هدف گیری چندگانه (MVR ) بخشی از پیشرفت های ایران در این بخش بوده است.
از همین رو همواره توانمندی های این نیرو كه پیش از آن تنها پسوند هوایی را یدك می كشید، در این بخش به هواگردهای متعارف كه بیشتر متكی به جنگنده های پشتیبانی نزدیك SU-25 روسی و هواپیماهای توربو پراب توكانو برزیلی است، برتری داشته است.


*امید، پنجره ورود ایران به عصرفضا

در كنار این توسعه برنامه فضایی ایران پیوند نزدیكی با پیشرفت های ایران در بخش پرتابه های نظامی ایران دارد. ایران كه برنامه فضایی آن پیش ازانقلاب تنها محدود به ساخت مشترك ماهواره با كشورهای خارجی بود، پس از انقلاب همزمان با توسعه موشك های بالستیك به احیای برنامه فضایی خود پرداخت.
این تلاش ها در نهایت با پرتاب ماهواره بومی امید و پرتابگری موسوم به سفیر از یك پایگاه پرتاب موشك در نزدیكی سمنان به نتیجه رسید و ایران را وارد عصر فضا كرد.
هم اكنون نیز تلاش های ایران درعرصه فضایی با توسعه پرتابگرهای قدرتمند تر و ساخت ماهواره های قدرتمند تر در زمینه های مخابراتی، نظامی و تحقیقاتی هم چنان ادامه دارد.*فشار بر رگ حیاتی نظامی آمریكا

ایران حتی در كوتاه مدت هم نمی تواند به تلاش های رقبای خود در عرصه تكنولوژی فضایی بی اعتنا بماند. تلاش آمریكا و به طور كلی غرب برای ساماندهی و فرماندهی نیروهای خود در سرتاسرجهان به شدت متكی بر ماهواره های ارتباطی و مخابراتی مستقر در مدار زمین است.
این وابستگی در دهه اول قرن بیست و یكم و ارائه مفهوم جنگ نت محور نیز به شدت افزایش پیدا كرده است. اگر در جنگ های قرن بیستم توانایی جهت یابی سربازان متكی به تكنیك های دستی و نقشه های كاغذی سنتی بود، در قرن بیست و یكم این سیستم های مكان یابی جهانی هستند كه این وظیفه را با دقتی باورنكردنی انجام می دهند.
اصلی ترین سامانه ای كه با ظرفیت كامل و به صورت جهانی در این حوزه فعالیت می كند، سیستم آمریكایی GPS است كه با 28 ماهواره فعال در مدار زمین در اختیار دارد.
البته روسیه با سیستم گلوناس و اتحاد اروپا و چین نیز با سیستم گالیله درصدد رسیدن به توانایی هایی مشابه سیستم آمریكایی در بحث جهت یابی هستند.
نیروهای آمریكایی برای رهگیری و هدف قرار دادن نیروهای متخاصم به شدت متكی به این سیستم و سامانه های مكمل جاسوسی و مخابراتی هستند.بمب های آمریكایی به مدد همین سیستم قابلیت هدف قرار دادن اهداف خود با دقت چند ده سانتیمتری هستند و ارتباط یگان ویژه آمریكایی با مراكز فرماندهی به مدد همین ارتباطات ممكن است.
هرگونه تخریب هدفمند در چنین سیستمی تبعات سنگینی برای نیروهای آمریكایی و سیستم های هدایت و فرماندهی C4I این كشور در پی دارد و علاوه بر اخلال در روند اجرای عملیات نظامی در صورت شدت یافتن مسئله می تواند به فلج شدن نیروهای آمریكایی از لحاظ تاكتیكی منجر شود.

 

*زره "نفوذ پذیری " كه قرار بود "نفوذ ناپذیر " باشد

گرچه مراكز فرماندهی نیروهای مسلح آمریكا مدعی ضربه ناپذیری سیستم های مخابراتی و نظامی فضایی خود هستند، اما یك پژوهش مستقل كه در سال 2001 از سوی آكادمی نیروی هوایی این كشور انجام شد، بر آسیب پذیری سیستم های هدایت و كنترل ماهواره این كشور و امكان اختلال در سیگنال های آن تاكید داشت.
انهدام یك ماهواره هواشناسی از رده خارج از سوی ارتش آزادیبخش چین توسط یك موشك هوا به زمین زنگ خطر را برای آمریكا به صدا درآورد.
حتی كشور جنگ زده و تحت تحریمی همانند عراق نیز در جریان نبرد سال 2003 تلاش كرد تا از طریق ایجاد اختلال در گیرنده های GPS بمب ها و موشك های كروز آمریكایی، هدایت پذیری آنان را به حداقل برساند.
گرچه این تلاش عراق به دلیل كمبود امكانات به جایی نرسید اما نشان از توجه دشمنان آمریكا نسبت به نقاط ضعف احتمالی این كشور داشت.
همین مسئله تلاش آمریكا را برای نظامی كردن فضا دو چندان كرده است و اعتراضات سایر كشورها در خصوص مغایرت این اقدام با قوانین بین المللی تاثیر چندانی در متوقف كردن آن نداشته است. آزمایش هواپیماهای بدون سرنشین با سرعت 24 ماخ و استقرار رادارهای فضا پایه بخش از تلاش های ایالات متحده در این راستا محسوب می شوند.

 

*گزینه های محدود، اما تاثیر گذار

اما نیروهای عمل كننده ایرانی در این حوزه و به خصوص نیروهای هوا- فضای سپاه پاسداران كه فضا در حوزه عملیاتی آن قرار دارد، می توانند با سرمایه گذاری بر راهبردهایی مشخص توان آفندی خود را به خوبی ارتقا دهند.

 

*هدف، ماهواره دشمن

اصلی ترین چشم انداز متناسب با توان فنی ایران برای ایجاد توان پدافندی سرمایه گذاری در تسلیحات انهدام ماهواره با موشك های بالستیك است. پرتابگرهای ایرانی می توانند برای حمل كلاهك های ضد ماهواره به سرعت بهسازی شوند و برای انهدام ماهواره های مدار پایین استفاده شوند.
قدرتمند ترین پرتابگر ایرانی موسوم به سیمرغ كه هنوز وارد خدمت نشده است، می تواند محموله های سبك را تا مدارهای كم ارتفاع ((LEO تا محدوده زیر 1000 كیلومتری سطح زمین تامین كند.
این در حالی است كه اغلب ماهواره های جاسوسی و مخابراتی ایالات متحده و اسراییل در مدار ژئوسنكرون در ارتفاع 36 هزار كیلومتری از سطح زمین مستقر است.
با این حال روند رو به رشد ایران درساخت پرتابگرهای قدرتمند و برنامه ایران برای فرستادن انسان به در فضا بین سال های 2020 تا 2025 میلادی این هشدار را به آمریكا می دهد كه در یك برخورد نظامی احتمالی رودررو ماهواره های نظامی این كشور از امنیت كامل برخوردار نخواهند بود.

 

*نبرد امواج در قلب فضا

ایران در یك رویكرد میان مدت از توانایی های دیگری برای مقابله با توانمندی های فضایی آمریكا در حوزه ارتباطی برخوردار است.
یكی از این توانایی ها ایجاد اختلال الكترو مغناطیسی در سیستم های الكترونیكی جرم هدف در مدار زمین است. ایران تاكنون تنها از این توانایی در حوزه ایجاد اختلال در ماهواره های تلویزیونی مخالف استفاده كرد.
در یك مورد شدت امواج ارسالی بر ماهواره شبكه نایلست در جریان موج تخریبی رسانه های غرب در فنته سال 88 به قدری سنگین بود كه این شبكه مجبور به خارج كردن این ماهواره از جریان سرویس دهی برای جلوگیری از خسارات شدیدتر بود.
با این حالی هیچ ارزیابی مستقلی از توانمندی ایران در این حوزه منتشر نشده است و به نظر می رسد ایران نیز تاكنون از حملات این چنینی علیه منافع آمریكا استفاده نكرده است.

*آیا جنگ ستارگان رنگ واقعیت به خود بگیرد

استفاده از نیروی نور متمركز یا لیزر درعرصه فضا سابقه به نسبت بلندی دارد. در اوج رقابت اتحاد جماهیر شوروی و آمریكا در جنگ سرد استفاده از لیزر در قدرت نمایی های فضایی نقش مهمی را بر عهده داشت.
در برنامه بلند پروازانه رونالد ریگان رییس جمهور اسبق آمریكا برای بی اثر كردن توانمدی های موشكی اتحاد جماهیر شوروی موسوم به جنگ ستارگان نقش اصلی برعهده ایستگاه های فضایی مجهز به توپ های لیزری بود. گرچه این برنامه بسیار بلند پروازانه تر از آن بود كه عملی شود، اما استفاده اتحاد جماهیر شوروی از اشعه لیزر برای ایجاد اختلال در برنامه شاتل چالنجر یك واقعیت است.
از سوی دیگر لیرز تاكتیكی هوابرد موسوم به (ABL ) كه یكی از اجزای مهم برنامه دفاع موشكی آمریكا را تشكیل می دهد،‌ به صورت بالقوه امكان نابودی اجسام فضایی در حال حركت از جمله ماهواره ها در اختیار دارد.

با این حال محققان كشورمان تلاش های جدیدی را در این عرصه آغاز كرده اند و مدعی داشتن مقام دوم پس از ژاپن در تولید لیزرهای پر انرژی هستند.
مركز ملی علوم و فنون لیزر(INCL) كانون تحقیق و پژوهش در چنین حوزه ای در ایران محسوب می شود كه بنا بر اخبار خبرگزاری ها تاكنون توان تولید لیزرهایی با توان دو كیلو وات را پیدا كرده اند.

 

*حمله ای همانند یك تهاجم هسته ای

ایران و آمریكا دشمنان سرسختی در حوزه های گوناگون محسوب می شوند، اما باید دید كه آیا دشمنی به عرصه فضا نیز كشیده است.
ایران و آمریكا نشان داده اند كه دورترین چشم اندازها را برای منافع امنیتی خود در نظر می‌گیرند و فضا جایی است كه حتی هم اكنون به امنیت هر دو گره خورده است.
ارسال توسط محمد حسین ح.ن
معرفی سایت

● اهداف سایت :
در زمان حاضر با توجه به حملات برنامه ریزی شده دشمنان به دین مقدس اسلام و مخصوصاً شیعه، آگاهی و بصیرت در دین بر هر فرد مسلمانی به جهت مصون ماندن از القائات و شبهات مخرب دشمنان لازم و ضروری است.

● جهان سیاست :
از شاخه های اصلی سایت، بخش جهان سیاست است که در بردارنده ی مقالات متنوع سیاسی در قالبی ساده و در عین حال علمی است که در ارتقای بینش سیاسی کاربران بسیار مؤثر است.

مدیر سایت

ابزار وبمستر

قالب وبلاگ